
Kuidas sünnib Ballamuu aksessuaar?
Me näeme päris palju vaeva selleks, et uus aksessuaar Ballamuu veebipoodi jõuaks. Vaeva nägemine ei tähenda aga, et me seda ei naudiks! Kirjutame sellest veidi lähemalt, sest väärtustava taaskasutuse põhimõttel toimiv loomeprotsess erineb täielikult tavapärasest ostan-sobivas-suuruses-kangast-ja-õmblen-toote-valmis.
Esmalt kõnetab meid kangas, sellest saab kõik alguse. Me ei osta uut kangast, me ei käi seda kangapoes ega maaletooja juures valimas. See jõuab meieni hoopis näiteks avastusretkelt Uuskasutuskeskusesse. Või leiame selle vanavanaema lõpututest varudest, just vintage kanga. Vanavanaema kapisisu on justkui kommipood maiasmokale. Omal ajal oli tal ligipääs nn Rootsi abile ja sealt need väärt kangaleiud tavaliselt pärit ongi.
Leitud kangale tuleb mitte ainult otsa vaadata, vaid seda katsuda, mudida, venitada ja väga täpselt uudistada, kas ja kuidas see on nii ajahambale kui kes teab mitmekümnele pesumasinaskäigule vastu pidanud. Kas värv on tuhmunud või ehk on üldse oma vormi kaotanud? Kui praegu on seis väga hea, siis väga suure tõenäosusega on nii ka edaspidi.
Ja kui me räägime kangast, siis peamiselt on tegemist hoopis riideesemega. Ilmselt kellegi poolt kunagi armastatud, kuid nüüd uut elu ootama jäetud sametkleidi, viskoosist pluusi või velvetpintsakuga.
Enne veel, kui potentsiaalne kangamaterjal ostukorvi rändab, kasutame tänapäevaseid nutilahendusi, et ostuks roheline tuli saada. Hulk pilte üksteise poole teele, et oma valikutele lõplikku kinnitust saada.
Kangas valitud, mis saab edasi?
Hoolika valikuprotsessi läbinud esemed rändavad pessu ning üks Eesti ökomärgisega pesupulber teeb oma töö, et riideesemed puhtaks saaks. Seejärel kuivavad nad õues nööril värske õhu käes, et sealt kuivanuna rännata triikraua ja kääride alla.
Üheksa korda mõõda ja üks kord lõika. Vahel peab ka rohkem mõõtma, et maksimaalselt ära kasutada kogu kangas. Üks meie eesmärkidest ongi võimalikult jääkidevabalt toimetada ning pisikestest ülejäävatest kangaribadest valmib tulevikus kindlasti veel miskit.
Hea õnne korral on riideesemel ka alles kanga koostise märgistus. Sel juhul saame ka teile täpse info edasi anda Ballamuu veebipoes. Muul juhul on tegu ennustamisega, kus küll enamjaolt paned suure kindlusega täppi, et tegemist on näiteks puuvillaga, kuid elastaani täpset hulka on võimatu selle kanga koostisest määrata. Sel juhul märgime koostiseks segakiud.
Proovi ja katseta
Unikaalsed lõiked erinevat stiili lipsude jaoks on meil valminud pika katsetamise tulemusena. Ja mitte vaid erineva stiili tarbeks, vaid erineva kanga tarbeks, sest pehme siidsamet on justkui loodud nn oversize lipsu jaoks, kuid velvetist naljalt sellist lipsu ei õmble.
Ballamuu praeguse krae mudelini jõudsime ka vähemalt kuut erinevat lõiget testides. Erinevad pikkused-laiused, kinnitusviis, kantimine või mittekantimine ja oh kui palju muud veel. Õnneks on meil pisikesi eri suuruses modelle omast käest võtta. Soovisime välja töötada midagi universaalset, et sama kraed saaks kanda nii beebi kui ka näiteks 3-aastane. Ja tundub, et miskit sellist on meil nüüd loodud.
Ei ole liinitöö
Kangas olemas, lõiked olemas. Tundub lihtne? Tegelikkuses on see aga käsitöö, millel puuduvad liinitöö mugavused. Ei ole nii, et õmbled järjest kindalt värvi kangast kindlat värvi niidiga ja nii mitu tundi järjest. Meie pisikeses käsitöötoas nii lihtsalt ei lähe.
Näiteks ühest pisi-pisikesest ploomilillast sametkleidist saab 7 kikilipsu. Selle jaoks on vaja õmblusmasinale sobivat värvi niiti ning peale selle 7 lipsu õmblemist, peab taas niiti vahetama. Ja siis paned petrooleumisinise lipsu õmblemiseks sobiva niidi ja kõik algab otsast peale. Kraedega on enamjaolt sama lugu.
Logo ja hooldusmärgiste sildid õmbleme lipsudele käsitsi. Soovisime oma tegemistes kõikidele nõuetele vastata ja seetõttu kinnitamegi lipsu külge ka hooldusmärgise. Seda õmmeldes muidugi teadvustame endale, et ilmselt lõigatakse see esmajärjekorras ära, kuid samas kinnitame sildi selliselt, et ära lõikamise vajadust poleks. Lipsu kummi reguleerimist see segama ei jää.
Lipsu valmimiseks kulubki kõige rohkem tööd. Palju peab käsitsi ära tegema, mida ei saakski masina tööga asendada. Aga meie jaoks on oluline kvaliteet ja see nõuabki aega ning pühendumist.
Toote valmimisega ei saa veel töö otsa. Siis algab teistmoodi käsitöö. Lipsud-kraed on vaja apetiitsena pildile püüda, veebipoe jaoks sisu luua ja tegelikult päris pikalt arvutiekraani taga viibida.
Ja kui ikka tundus kõik veel lihtne, siis..
… kõige selle kõrvalt veel maadle mitme lapsega. Selline see noorte vanemate ja vanaemade töö juba ükskord on. Hea on, kui selle saab sätitud laste uneajale, aga mõnikord tulebki kõike hoopis koos laste endiga teha.