
Riiete hooldusmärgid – kellele ja milleks?
Oled Sa kunagi mõelnud, kas keskkonnale või kliimale viitavate riidehooldusmärkide järgimine reaalselt ka midagi muudab või tegemist on vaid müügiargumendiga?
Pese vähem, kanna rohkem! Ära liigselt pese! Mõtle kliimale, kasuta madalamat pesutemperatuuri.
Riiete tootmisprotsess on väga energia- ja ressursimahukas ning on seetõttu ka suure keskkonnamõjuga, kuid vähem teatakse seda, et elutsükli analüüsi uuringute põhjal hinnatakse riiete kasutusperioodi hoopis kõige energiamahukamaks. Nii et see, kuidas sa oma riideesemeid pesed, on ikka päris suure mõjuga.
See ongi üks peamiseid põhjuseid, miks kanda rohkem, pesta vähem ja sealjuures madalamatel temperatuuridel. Hooldusmärgid peaksid meid sinna suunama.
Riiete hooldusjuhised, mille eesmärk on meid teavitada, võivad aga tihti hoopis rohkem segadusse ajada. Seetõttu otsustasime proovida selle selgemaks teha kas ja miks järgida Ballamuu toodete hooldusmärke.
30 kraadi
30 kraadi on pesutemperatuuriks täiesti piisav juhul, kui riided pole väga väga määrdunud või tegemist pole alusriiete või voodipesuga. Madalamate temperatuuride kasutamine pikendab Su aksessuaaride eluiga. Kangas tundub uus ja värske hoopis kauem. Isegi kui me oleme valinud taaskasutamiseks väga vastupidava kanga ja see on oma välimuse ning omadused säilitanud pärast ei tea kui pikka kandmist ja mitmekümnendat pesu, siis me ikkagi soovitame pesemiseks valida 30 kraadi.
Lisaks on see hea mõjuga ka Su elektriarvele ning keskkonnale. Kui selle soovituse numbritesse paneksime, siis näeks see mitmete allikate põhjal välja järgmine: 40 kraadilt 30 kasutamisele üleminek aitab säästa kuni 60% energiakasutusest. Muidugi on pesumasinad erineva energiatarbega, aga need arvud on lihtsalt illustreerimaks seda miks Sa võiksid eelistada madalat pesutemperatuuri.
ära valgenda
Spekuleeritakse, et “ära valgenda” hooldusmärgis on tootja enda kaitsmiseks välja mõeldud. Et tegelikult õige kasutuse korral ei tohiks pleegitamist karta. Tõde on ilmselt kusagil vahepeal, kuid Ballamuu taaskasutamiseks valitud kangaste seas pole hetkel kriitvalgeid ning peamiselt kasutaksidki Sa valgendajat just millegi säravvalgena hoidmiseks. Valgendaja võib ka kangaid kahjustada ning vale kasutuse korral keskkonnakahju tekitada.
triikimine
See on tegelikult Sinu enda otsustada, kas soovid triikida või mitte. Kõik triikimise hooldusmärgisega esemed ju triikimist ei vaja. Kui aga su aksessuaarid on kortsus, kasuta triikrauda madalamal temperatuuril. Aur aitab samuti kortsud paremini välja saada. Parima tulemuse saamiseks piisab vaid ka krae äärte triikimisest, kuid kui Sa soovid üldse mitte triikida, siis tõmba niiske krae enne kuivama riputamist sirgeks, sest nii jääb kangas minimaalselt kortsu.
ära trummelkuivata
Siin on nüüd keerulisem seda kõige õigemat vastust välja tuua. Ballamuul on see hooldusmärgis kasutusel, kuna me ei tea millised pesumasinad/kuivatid teil kasutusel on. Kõige moodsamates pesumasinates saab trummelkuivatada ka kõige õrnemaid kangaid nagu siid ja vill. Nende pesumasinate programmid on targad. Kuid paljudel meist on need kõige uuemad masinad? Seega on kindlam mitte väga kõrgel temperatuuril trummelkuivatada, vaid kasutada kõige õrnemat tsüklit. Vintage kangaste puhul aga on kindel EI. Samuti lipsude puhul, ära neid pesumasinasse üldse panegi!
ära vii keemilisse puhastusse
Selleks ei ole mingit vajadust. Keemilises puhastuses kasutatakse rohkem kemikaale, kui sa kodus pestes kasutaksid. Meie taaskasutatud kangaid on juba mitmeid mitmeid kordi kodus pestud, ei ole kangale see kuidagi kehvalt mõjunud, et peaks keemilist puhastust eelistama (sest nad hoolitsevad seal su aksessuaaride eest eriti hellalt?). Kodus pesumasinas pesemine on kangastele tegelikult õrnem ning teeb pai ka keskkonnale.